php

PHP Nedir?

PHP LogoPHP, özellikle Web için tasarlanmış olan, sunucu taraflı çalışan bir script dilidir. 1994 yılında Ramus Lerdorf tarafından oluşturulmuş ve günümüze kadar bir çok kişi tarafından geliştirilerek beş kez güncellenmiştir.  2007′in Nisan ayı itibariyle dünya çapında ortalama 20 milyon kullanıcısı bulunmaktadır. Güncel istatistikleri, PHP kullanım istatistikleri sayfasında görebilirsiniz.

PHP, Açık Kaynak (Open Source) tabanlı bir üründür. Yani kaynak koduna erişebilir, bunu hiçbir ücret ödemeden kullanabilir, değiştirebilir ve yeniden dağıtabilirsiniz.

PHP, kelime anlamı olarak ilk dönemlerde Personel Home Page (Kişisel Ana Sayfa) anlamına geliyordu. Ancak GNU adlandırma standartlarıyla uyumlu olacak şekilde PHP Hypertext Preprocessor olarak değiştirildi.

Şu anda stabil olarak kullanılan en son sürümü PHP 5′tir. PHP’nin ana sayfasına http://www.php.net/ adresinden erişebilirsiniz.

PHP ile HTML sayfalarınıza, her zşyaret edildiklerinde çalıştırılacak şekilde PHP kodlar gömebilirsiniz.  Böylece statik tabanlı sayfalar yerine, dinamik olarak kullanabileceğiniz, yönetebileceğiniz, ziyaretçileriniz ile daha rahat iletişim kurabileceğiniz sayfalar oluşturabilirsiniz.

PHP, popüler işletim sistemlerinin hepsiyle çalışabilmesi, yüksek performansa sahip olması, bir çok farklı veritabanına sistemini kullanabilmesi, geniş kütüphane seçeneği vb özellikleri kullanılabilirliği ve popülaritesi oldukça yüksek olan bir script dilidir.

Bloğumuzdaki diğer yazılarımızda, giriş seviyesinden başlayarak vaktimiz yettiğince ayrıntılı bir şekilde PHP kullanımını anlatmaya çalışacağız.

Hiç durma, hemen paylaş ;-)

  1 Yorum

  1. Enes AKBULUT

   10.06.2010

   Cevapla

   asp den farklı veya daha iyimi? iyiyse neden? yani neden php

  Bir Cevap Yazın